Select Page
NexusTruck Shop logotype

„Dinex“ – inovatyvių išmetimo produktų ir išmetamųjų dujų sistemų gamintoja – savo asortimentą papildė, NOx (azoto oksido) jutikliais, kurie užtikrina tikslų karbamido dozavimą ir gali tiesiogiai pakeisti OE jutiklį. Tai svarbi šiuolaikinių sunkvežimių dalis – aukštos temperatūros įtaisas, išmetimo sistemose matuojantis oksido lygį, kurį griežtai kontroliuoja valdžios institucijos visose pasaulio vietose.

Taip pat matavimas padeda optimizuoti variklio darbą, užtikrinant tinkamą išmetamųjų teršalų papildomo apdorojimo sistemos veikimą.

Kruopščiai patikrinta

Visi Dinex „NOx Sensor“ produktai atitinka OE kriterijus ir yra kalibruojami bei kontroliuojami bandymo įrengimuose. Detalės skirtos „Cummins“, „DAF“, „Detroit“, „Freightliner“, „International“, „Iveco“, „Kenworth“, „MAN“, „Mercedes-Benz“, „Paccar“, „Peterbilt“, „Renault“, „Scania“ ir „Volvo“. Visiems gaminiams taikoma 1 metų garantija.

 

Veikimo principai

Nox jutiklis veikia kaip deguonies jutiklis, turintis išplėstą funkcionalumą.

Jutimo elementas yra keraminis lustas (žr. 1 pav.), kurį sudaro šildymo grandinė, mažas praėjimas,
vedantis į dvi ertmes, deguonies siurbimo grandinė ir NOx skilimo grandinė.

Paveikslas 1. NOx jutiklis (lustas)

Prieš pradedant eksploatuoti, keraminis lustas kaitinamas maždaug 1,5 minutės, kad pradėtų veikti. Kai išmetamosios dujos patenka į keraminį lustą per mažą praėjimą (žr. 2 pav.), pirmoje ertmėje visos laisvos deguonies molekulės pumpuojamos per elektrolitą, o likusios dujos pasklinda į antrąją ertmę, kur NOx molekulės suskyla, o susidaręs deguonis pamatuojamas kaip silpna elektros srovė. Papildoma grandinės plokštė (žr. 3 pav.) naudojama išmatuotai srovei paversti signalu, suderinamu su variklio valdymo bloko (ECU) ryšio protokolu.

Paveikslas 2. NOx jutimo elementas išilginio pjūvio vaizde
Paveikslas 3. Jutiklio grandinės plokštė
Vartotojo vadovas

Dinex NOx jutiklių maitinimo įtampa yra ribota nuo 9 iki 36 voltų, o signalo įtampa svyruoja nuo 2,5 iki 3,6 voltų. Griežtai draudžiama keisti jungčių laidų išdėstymą.

Sandėliavimo ar montavimo metu įsitikinkite, kad jutiklio laidai kaba laisvai, neįtempti. Tinkamai sumontavus, jutiklio laidas turėtų būti su 180 laipsnių kilpa, kad būtų užtikrintas saugus atstumas laisvam judėjimui (žr. 4 pav.).

Lygiai taip pat draudžiama susukti ar sulenkti laidą (žr. 5 pav.).

Paveikslas 4. Rekomenduojamas laidų tvarkymas montuojant.
Paveikslas 5. Netinkamas laidų tvarkymas.

Įrengdami NOx jutiklį nenurodytose (naujose) vietose, atidžiai pasirinktie jutiklio vietą. Jis neturėtų būti dedamas per arti lenkimų, nes turbulencija sutrikdys tinkamą veikimą.

Montavimo kampas turėtų būti aukštyn, nemažu atstumu nuo bet kokių lenkimų (žr. 6 pav.).

Paveikslas 6. Jutiklio išdėstymo rekomendacija.
Paveikslas 7. Jutiklio išdėstymo kampai.

Rinkdamiesi NOx jutiklio vietą, įvertinkite, kur išmetimo sistemoje gali susidaryti kondensato vandens telkiniai. Kai kurie šios problemos pavyzdžiai pavaizduoti 8 ir 9 paveiksluose. Jutiklio vieta turėtų būti pasirinkta tokia, kad eksploatacijos metu nekiltų pavojus, kad kondensato vanduo pasieks jutiklio galvutę. Papildomos išdėstymo rekomendacijos pateiktos 7 paveiksle.

Paveikslas 8. Tikėtinas kondensato telkinys duslintuve.
Paveikslas 9. Tikėtinas kondensato telkinys vertikaliame lenkime.

Keisdami NOx jutiklį, atkreipkite dėmesį į jo paskirtį. Jutikliai, esantys prieš katalizatorių, yra vadinami „prieš srovę“, o jutikliai, esantys už katalizatoriaus, yra vadinami „esantys pasroviui“. NOx koncentracija abiejose šiose vietose yra labai skirtinga, todėl kai kuriose transporto priemonėse gali būti naudojami skirtingi jutikliai „priešsrovinėje“ ir „pasrovinėje“ vietose. Labai svarbu vengti bet kokio susimaišymo.

Su gaminiu elkitės atsargiai, valymui nenaudokite jokių purškiklių ar chemikalų ir nedažykite, nemėginkite nuplauti jutiklio ir jo komponentų vandeniu ar išardyti. Tokių metodų taikymas kelia didelę nesėkmės riziką (žr. 10 pav.).
Paveikslas 10. Draudžiamas elgesys.

Gedimai

Prieš keičiant seną NOx jutiklį, svarbu suprasti, kodėl jis sugedo. Galimos gedimų priežastys išvardytos žemiau:

• Per didelis suodžių / pelenų kiekis išmetamosiose dujose. Jutiklio galvutė bus juoda (žr. 12 pav.).
• Užterštos išmetamosios dujos. Variklio alyvos teršalai yra dažna problema, rodanti susidėvėjusius variklio komponentus.
• Nepakankama arba per didelė maitinimo įtampa dėl trumpojo jungimo, staigių įtampos šuolių ar išorinio energijos              šaltinio.
• Tiesioginis kontaktas su kondensatu darbo metu.

Prieš įdiegdami naują NOx jutiklį, svarbu išspręsti bet kurią iš išvardytų problemų. Priešingu atveju išlieka pakartotinio pažeidimo rizika. Jei naujai sumontuotas jutiklis neatpažįstamas arba neveikia, naudokite multimetrą, kad pamatytumėte, ar jutiklio jungtyje maitinimas yra 9-36 voltų ribose (12 V vardinė). Taip pat įsitikinkite, kad laikotės visų transporto priemonės gamintojo nurodymų, susijusių su NOx jutiklio pakeitimu. Jei jutiklis jungiasi ir yra atpažįstamas, tačiau jame yra nenormalaus veikimo požymių, įsitikinkite, kad jo vietai parinktas teisingas jutiklis („prieš srovę“ arba „pasroviui“ – žiūrėkite vartotojo vadovo skyrių).

Garantija

Prieš montuojant Dinex produktą įsitikinkite, kad visos problemos, susijusios su nurodytomis gedimų šalinimo skyriuje, buvo išspręstos. Jei atliekant garantinį tyrimą bus rasta kokių nors iš gedimų šalinimo skyriuje išvardytų problemų, pretenzija bus atmesta. 

Paveikslas 11. Pažeistas jutiklio sriegis ir veržlė.

Kad garantija galiotų, ant jutiklio korpuso ir laidų neturi būti matomų pažeidimo žymių. Jei jutiklio sriegis ar veržlė patyrė pažeidimus, tai rodo per didelę jėgą, kuri gali sukelti gedimą (žr. 11 paveikslą).

Paveikslas 12. Suodžių / pelenų pertekliaus požymis.

Jei ant jutiklio galvutės yra daug suodžių / pelenų dėmių (žr. 12 paveikslą), tai rodo pažeistą DPF arba blogai kalibruotą variklio darbą. Jutiklio lustas tokiu atveju lengvai sugadinamas, todėl garantija nebegalioja.

Paveikslas 13. Pažeista laidų apsauga.
Pažeista laidų apsauga yra netinkamo naudojimo (žr. 13 paveikslą) įrodymas, dėl kurio gali būti pažeista laidų jungtis. Kad garantija galiotų, neturi būti laidų pažeidimo žymių.
Paveikslas 14. Pažeistų laidų požymis.
Vieta, kurioje laidai jungiami su jutiklio galvute, yra pati kritiškiausia ir, jei blogai elgiamasi, gali būti prarastas ryšys (žr. 14 paveikslą). Pažeidus, garantija negalioja.
Nemėginkite nuplauti ar panardinti jutiklio. Nenaudokite purškalų. Laikykite tik sausoje aplinkoje. Jei jutiklio galvutėje rasta vandens ar ant gaminio bus kokių nors cheminių pėdsakų, garantija negalios.