
Tačiau dešiniojoje Vokurkos rankoje esantis suportas buvo perėjęs per pramoninį atnaujinimo procesą, vadinamą perdirbimu.
Perdirbimas yra pramoninis senų ir naudotų produktų ar „branduolių“ atnaujinimas, išlaikant kokybę ir technines specifikacijas artimus originaliam produktui. „Knorr-Bremse“ antrinės rinkos portfelis apima tokius perdirbtus gaminius su EconX® prekės ženklu ir siūlo juos kaip atsargines dalis senesnėms komercinėms transporto priemonėms“, – sako Aleksandras Wagneris, atsakingas už „Knorr-Bremse“ komercinių transporto priemonių sistemų antrinės rinkos verslą. Užuot tik perdirbus branduolių medžiagą, tie komponentai, kurie vis dar yra tinkami, yra atnaujinami, surenkami ir naudojami iš naujo. Palyginti su naujais produktais, tai leidžia žymiai sutaupyti medžiagų ir energijos, taigi ir išmetamo CO2 kiekio. Kartu su stabdžių suportais, Liberece taip pat gamina kitus stabdžių sistemos komponentus, įskaitant kompresorius, elektronines oro valdymo sistemas, sankabos pavaras ir stabdžių valdymo modulius, visus gaunamus iš sunkvežimių, priekabų ar autobusų. „Mūsų perdirbti produktai daugiausia yra siunčiami į centrinį skirstymo centrą Berlyne“, – paaiškina gamyklos vadovas Lukas Vokurka.
Perdirbimas ne tik taupo išteklius, bet ir padeda „Knorr-Bremse“ plėtros inžinieriams: „Reman“ proceso dalis yra kruopštus branduolių patikrinimas, ir tai suteikia vertingos informacijos mokslinių tyrimų ir vystymo procesui. Kada sugedo šerdis ir kodėl? Kokią žalą ji patyrė? Kaip atrodo realaus nusidėvėjimas? „Tokia informacija iš praktikos yra nepaprastai vertinga“, – pabrėžia Wagneris.

„Perdirbti gaminiai daugiausia siunčiami į centrinį skirstymo centrą Berlyne.
Lukas Vokurka – „Knorr-Bremse Liberec“ gamyklos vadovas

Žinoma, prieš panaudotų produktų perdirbimą, juos reikia grąžinti iš naudotojų. Kad tai įvyktų, „Knorr-Bremse“ valdo papildomų mokesčių sistemą. Kiekvienas, perkantis „Knorr-Bremse“ stabdį, moka papildomą mokestį, kuris grąžinamas, kai grąžinama šerdis. Šerdis surenka logistikos įmonė ir gabena į Liberecą medinėse arba metalinėse dėžėse. „Tai, ką gauname iš dėžių, yra nesibaigiantis netikėtumo šaltinis“, – sako Lukas Vokurka. Grąžinti komponentai yra tikrinami ir rūšiuojami gaunamų prekių etape. Viskas, kas netinka perdirbti, yra medžiagų perdirbimas. „Jei produktas yra per senas arba jau buvo perdarytas, jis toliau nebetvarkomas“, – sako gamyklos vadovas.

Atlikus gaunamų prekių patikrinimą, mūsų suportas pereina dar penkis etapus. Rankinio išmontavimo procese jis suskaidomas į komponentus. Dėvimos dalys, tokios kaip riebokšliai, išmetami. Komponentai, kurių negalima atnaujinti, siunčiami perdirbti. „Tai, ką galime išsaugoti, yra patys vertingiausi komponentai, – sako Aleksandras Wagneris, – pats suportas, tiltelis, svirtis ir reguliatorius“.

Dviejų etapų valymas
Suportas valomas dviem etapais: pirmiausia jis patenka į pirolizės krosnį, kurioje hermetikų likučiai, aliejus, riebalai ir lakas maždaug 400°C temperatūroje virsta nekenksmingais anglies junginiais. Tada suportas pakabinamas ant medžio formos konstrukcijos pūtimo kameroje ir yra veikiamas greito nerūdijančio plieno dalelių srauto. Dabar švarų suportą galima išmatuoti. Jei jis viršija nurodytą toleranciją, išmatuotą tūkstantosiomis milimetro dalimis, jis atmetamas. „Šiame etape beveik trečdalis branduolių atmetami“, – paaiškina Lukas Vokurka.

„Elektronikos namai“
Skirtingi produktai reikalauja skirtingų procesų. Elektroninių komponentų perdirbimui įmonė gamybos ceche pastatė atskirą uždarą „ESD namą“. ESD reiškia elektrostatinę iškrovą. Tokios iškrovos pakenktų gaminiams ir jų reikia vengti. Taigi lankytojai turi nusiauti plastikines striukes ir įsitikinti, kad jie yra įžeminti, naudojant specialias juostas, jungiančias batų padus su kojomis. ESD name, dirbdami su kvapą gniaužiančiu vikrumu, darbuotojai, dauguma jų – moterys, keičia oro valdymo įrengimų elektroninių valdymo blokų (ECU) komponentus ant spausdintinių schemų plokščių. Ar toks kruopštus darbo su tokiais mažais komponentais tikrai vertas dėmesio? – „Tikrai“, – sako Aleksandras Vagneris. ECU ir puslaidininkių technologijoje naudojamų žaliavų – retųjų žemės elementų, aukso ir sidabro – vertė pagrindžia perdirbimo naudą. Be to, tokiu būdu klientai gali ilgiau naudotis atsarginėmis dalimis. „Elektroninių komponentų inovacijų ciklai yra tokie trumpi, kad nebegalite būti tikri, jog įsigysite tam tikrus elektroninius komponentus per visą produkto gyvavimo ciklą“, – aiškina Wagneris.

Tvari gamyba
Geležinkelių transporto sektoriuje „Knorr-Bremse“ praktikuoja kitą perdirbimo rūšį: čia sudedamosios dalys pašalinamos atliekant nuodugnų transporto priemonės remontą, perdaromos ir paprastai montuojamos toje pačioje transporto priemonėje. Sektoriuje, kuriame transporto priemonės dažnai būna eksploatuojamos 40 ir daugiau metų, mes susiduriame su mažesniu identiškų dalių skaičiumi ir daugiau variantų, o aptarnavimo laikas tampa vis svarbesnis. „Mes glaudžiai bendradarbiaujame su kolegomis iš geležinkelio transporto priemonių skyriaus ir keičiamės informacija, pavyzdžiui, apie efektyvius valymo procesus“, – sako Wagneris.
Proceso tvarumas taupant energiją, anglies dvideginį ir medžiagas buvo dokumentuotas „Knorr-Bremse“ įmonėje ir patvirtintas nepriklausomo instituto. Perdirbimo komanda atliko visų susijusių produktų grupių gyvavimo ciklo analizę ir palygino naujai pagamintų ir perdirbtų dalių skaičius. Būtent jų duomenys, susijusios su žaliavos ir energijos taupymu, atsiranda lentelėje prie gamyklos vartų Liberece.
Parengta pagal „Knorr-Bremse AG“.
Daugiau straipsnių rasite www.knorr-bremse.com/en/magazine/