Kodėl žalvaris yra ideali medžiaga transportavimo rinkai?
Kaip ir daugelyje pramonės rinkų, sunkvežimių ir transporto rinkose žalvarinės jungtys naudojamos įvairioms reikmėms. Žalvarinių jungiamųjų detalių naudojimas yra ekonomiškai pagrįstas – jos yra tvirtos, atsparios korozijai ir tinkamos apdirbti įvairiomis formomis ir dydžiais. Todėl tai yra ideali medžiaga daugeliui sunkvežimių. Įprasta rasti žalvario jungtis sunkvežimio oro stabdžių sistemose, kabinos valdikliuose, degalų sistemose, variklyje, transmisijos, aušinimo ir oro bakuose. Jos atitinka DOT ir SAE reikalavimus. Pažvelkime giliau, kodėl žalvaris yra ideali medžiaga šiai rinkai.
Žalvarį sudaro maždaug 60 procentų vario, 38 procentai cinko ir 2 procentai švino. Žalvario jungtys pasižymi stiprumu ir gebėjimu atlaikyti aukštą ir gana žemą temperatūrą. Jis turi gerą laidumą, puikų atsparumą korozijai ir mažą magnetinį pralaidumą. Žalvarį ne tik lengva apdirbti – jis turi puikias padengimo, sujungimo, poliravimo ir apdailos savybes, visa tai ustelpa santykinai nebrangioje gamybai medžiagoje.
Kaip gaminamos žalvarinės jungtys?
Yra du žalvario jungties kūrimo būdai: vienas iš išspaustų strypų, kitas – kalimo būdu.
Iš ekstruzinio strypo pagaminta jungtis gaminama iš apvalios, šešiakampės ar kitos formos strypo. Pradžioje tai būna kietas apvalus ruošinys, kuris įkaitinamas ir per štampą spaudžiamas maždaug 40 tonų jėga. Gaunamas strypas, suformuotas pagal norimus išorinius matmenis. Tada supjaustomas į gabalėlius, kurie mechaniškai apdirbant tampa jungčių komponentais. Proceso metu gaunama tanki neporinė medžiaga.
Kalta jungtis pagaminta iš ekstruzinio apvalaus strypo, kuris supjaustomas į dalis, panašiai kaip jungtis, pagaminta iš išspausto strypo, tačiau šiuo metu, vietoj mechaninio apdirbimo, metalo gabalėliai vėl pašildomi iki minkštos būklės ir, maždaug 12 tonų kvadratiniame colyje slėgiu, suspaudžiami tarp viršutinio ir apatinio štampų į norimą jungties formą. Atvėsus, ištryškusio metalo perteklius pašalinamas ir ruošinys būna paruoštas mechaniniam apdirbimui.
Kaltines jungtis sudaro tolygiai tanki ypatingo stiprumo medžiaga, susidaranti esant dideliam slėgiui. Kadangi metalo grūdelių srautas atitinka jungties formos kontūrą, jungtis turi didelį smūginį atsparumą ir yra atspari vibracijai. Apžiūrėję, galite lengvai pastebėti skirtumą tarp kalimo ir ekstruzijos. Kalta jungtis turės štampu suapvalintas briaunas, o išspaustoji detalė turės plokštumas, primenančias pirminio strypo formą, iš kurios jie atsirado. Žalvario jungčių elementai gali būti gaminami abiem metodais, ir vėliau sukomplektuojami į galutinį produktą.
„Žalvarinės suspaudimo tipo jungiamosios detalės, kurios pramonėje buvo naudojamos dešimtmečius, tebėra pigus montavimo pasirinkimas sunkvežimių ir priekabų gamintojams.” Sako Tom Cook, produktų pardavimo vadovas iš „Parker“ skysčių sistemos jungčių skyriaus.
Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, dyzelinio kuro įrenginiuose, reikalingas papildomas atsparumas korozijai, viršijantis žalvario galimybes. Puikios žalvario savybės leidžia detales padengti nikeliu, kad jas būtų galima taikyti kuro sistemose.